پشتیبان 1
پشتیبان 2
کارشناس فروش
صفحه اصلی / آموزش آشپزی / روش تهیه سیب پلو کرمانشاهی خوشمزه

روش تهیه سیب پلو کرمانشاهی خوشمزه

روش تهیه سیب پلو کرمانشاهی خوشمزه

امروز برای شما طرز تهیه سیب پلو را حاضر نموده ایم که خوراکی هست متعلق به مردم کرمانشاه و مزه بسیار بینظیر نیز دارد. جای جای ایران عزیزمان پر هست از فرهنگ هاي خوراکی متنوع که هر کدام به تنهایی بینظیر و منحصر به فرد میباشند. یکی از این اقلیم هاي بی نظیر غرب کشور هست که می‌توانیم از خوراک ها

و غذاهایی که در آن منطقه پختن می‌شود کمال بهره گیری را بکنیم و گه گاهی آنها را جایگزین غذا هاي روتین و مادام العمر مان کنیم. مانند همین سیب پلوی کرمانشاهی که قرار هست امروز با هم با طرز تهیه آن راکه اتفاقاً خیلی هم آسان و آسان هست اکثر آشنا شویم. در ادامه با اجازه از محضر همه ي کدبانوهای کرمانشاهی عزیز, با ایرانگردی به مقصد کرمانشاه در کنار ما بمانید.

مواد لازم برای تهیه سیب پلو کرمانشاهی ;
مرغ تکه شده 800 تا 1 کیلو گرم
پیاز خلالی خرد شده 1 شماره
برنج 3 پیمانه
سیب زمینی مکعبی ریز خرد شده 2 شماره متوسط
شوید «شبت» تازه یا خشک شده 100 گرم
زعفران سائیده 1/4 قاشق چایخوری
کره 50 گرم
نمک, فلفل, زردچوبه و زیره به میزان لازم
کشمش پلویی 1/3 پیمانه
روغن مایع برای سرخ کردن کمی

طرز تهیه سیب پلو کرمانشاه ;
گذشته از این که پروسه پختن کردن را شروع کنیم برنج پاک کرده را شسته و برای 1 تا دو ساعت خیس میکنیم. تکه هاي مرغ راکه برای لذیذتر شدن آن میتوانیم از ران مرغ بهره گیری کنیم. تکه هاي مرغ را همراه با نمک و پودر فلفل سیاه مزه دار میکنیم.

بهتر هست تکه هاي مرغ را نیم ساعت داخل یخچال قرار بدهیم تا کاملاً مزه دار شوند. اکنون داخل یک قابلمه مناسب 2 پیمانه آب ریختیم و روی شعله قرار میدهیم تا جوش بیاید و بعد پیازی راکه خلالی خرد کردیم را اضافه می‌کنیم.

و بعد تکه هاي مرغ مزه دار شده را اضافه میکنیم, کمی زردچوبه به آب اضافه می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا 25 تا 30 دقیقه تکه هاي مرغ بپزد.

بعد از زمان داده شده مرغ ها را از آب خارج می‌کنیم. میتوانیم انها را داخل آبکشی بریزیم تا کاملاً آب اضافی آن گرفته شود. اکنون مرغ هاي پخته شده را در تابه اي که اندکی روغن داخل آن ریختیم قرار میدهیم و انها را سرخ میکنیم تا دو طرف آن طلایی شود.

مرغ هاي سرخ شده را فعلا کنار می‌گذاریم. اکنون نوبت سرخ کردن سیب زمینی هایي هست که آن را به صورت مکعبی در ابعادی به اندازه تقریبی 1 سانتی متر برش زدیم.4 تا 5 پیمانه آب را داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم. کره را به آب اضافه می‌کنیم.

وقتی آب به جوش آمد اندکی زردچوبه به آن اضافه میکنیم و تا برنج خوش رنگ تر شود و سپس برنج را اضافه می‌کنیم و زیر حرارت را بالا میبریم تا آب برنج کاملاً بخار شود. اگر به برنج موقع خیس دادن آن نمک اضافه نکرده بودیم, مقدار مناسبی نمک هم به آب برنج اضافه میکنیم.

زمانی که آب برنج تبخیر شده بود سیب زمینی هاي سرخ شده را همراه با شوید خرد شده به برنج اضافه می‌کنیم.برنج را همراه با سیب زمینی و شوید مخلوط میکنیم و تکه هاي مرغ سرخ شده را روی برنج می چینیم.

درب قابلمه را قرار میدهیم و صبر میکنیم تا بخار برنج بالا بیاید در این فاصله زعفران را با دو قاشق سوپخوری آب جوش دم می‌کنیم و بعد در گوشه اي از سیب پلو می ریزیم. اکنون اجازه میدهیم تا برنج کاملاً بپزد و دم بکشد. در این فاصله کشمش ها راکه از گذشته خیس کردیم را همراه با مقدار کمی روغن روی شعله با حرارت ملایم حدودا 1 دقیقه تفت میدهیم.

وقتی برنج دم کشید, قسمت زعفرانی پلو را جدا کنید و سیب پلو را در ظرف مورد نظرمان می‌کشیم و بعد پلوی زعفرانی را همراه با کشمش هاي تفت داده شده روی غذا می ریزیم و اندکی زیره هم می پاشیم و برای تزئین هم از چند شاخه کوچک شوید تازه بهره گیری میکنیم. سیب پلو ما حاضر سرو کردن هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --