صفحه اصلی / آموزش آشپزی / دستور پخت نان قسمتی

دستور پخت نان قسمتی

طرز تهیه نان قسمتی

مواد لازم:

آرد4 پیمانه تخم مرغ2 عدد خمیر مایه2 قاشق چایخوری شکر3 قاشق غذاخوری و 1 قاشق چایخوری شیر1 پیمانه کره50 گرم نمک1 قاشق چایخوری دارچین1 قاشق چایخوری شکر قهوه ای1/2 پیمانه شکلات صبحانه1/4 پیمانه آب جوش1/2 قاشق عذاخوری

طرز تهیه و دستور پخت:

مرحله اول تهیه نان قسمتی:

خمیر مایه را به روشی که خواهیم گفت خمیرمایه را فعال می کنیم تا از سلامت آن مطمئن شده و بعد در ترکیب موادمان استفاده کنیم. شیر را روی حرارت می گذاریم و وقتی که کمی حرارت خورد و ولرم شد آن را برمی داریم. باید وقتی که انگشتمان را در شیر فرو می کنیم آن را نسوزاند. بعد یک قاشق غذاخوری شکر را به شیر اضافه کرده و هم می زنیم تا حل شود.

مرحله دوم تهیه نان قسمتی:

خمیرمایه را به سطح شیر می پاشیم و مخلوط می کنیم. وقتی خمیرمایه در شیر خیس خورد ظرف را بدون حرکت به مدت 10 دقیقه در محیط گرم قرار می دهیم تا فعال شود. اگر خمیرمایه حالت پفی پیدا کرد و روی سطح شیر آمد یعنی سالم است ولی اگر تغییر حالتی نداشته باشد یعنی خراب است. به این نکته هم توجه داشته باشید که دمای زیاد خمیرمایه را از بین می برد و دمای کم نمی تواند آن را فعال کند.

مرحله سوم تهیه نان قسمتی:

کره را در معرض حرارت غیرمستقیم آب می کنیم تا نجوشد و بعد کنار می گذاریم تا کمی از حرارتی که با گذاشتن روی بخار آب بدست آمده را از دست بدهد و ولرم شود. علاوه بر آرد مورد نیازی که در دستور ذکر شده یک پیمانه آرد اضافه را بعد از الک کردن کنار دستمان می گذاریم تا در حین کار اگر نیاز بود استفاده کنیم.

مرحله چهارم تهیه نان قسمتی:

آرد و نمک را با هم مخلوط می کنیم. استفاده از نمک از تخمیر زیاد جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد نان بوی ترشی بگیرد. در ظرف بزرگی تخم مرغ ها را می شکنیم و وانیل را به آن اضافه می کنیم. اضافه کردن وانیل کاملا اختیاری است. مواد را با هم مخلوط می کنیم.

مرحله پنجم تهیه نان قسمتی:

مخلوط خمیرمایه و شیر را به تخم مرغ اضافه می کنیم و هم می زنیم. بعد آرد را به تدریج اضافه می کنیم و در این حین هم می زنیم. اگر آرد حالت گلوله مانند پیدا کرد نگران نباشید چون در مرحله ورز این مشکل رفع می شود. وقتی که مواد تا حدودی با هم مخلوط شد و خمیر تشکیل شد از دستمان استفاده می کنیم.

مرحله ششم تهیه نان قسمتی:

از قبل سطح کار را تمیز شسته ایم. وقتی تمیز و خشک شد کمی آرد روی سطح کار می پاشیم و خمیر را روی آن می گذاریم. دستمان را در آرد فرو می کنیم و خمیر را ورز می دهیم. آنقدر به اضافه کردن آرد ادامه می دهیم تا اینکه چسبندگی خمیر از بین برود. بعد مرحله اصلی ورز دادن را شروع می کنیم و 5 دقیقه به ورز دادن خمیر مبادرت می ورزیم تا اینکه احساس کنیم در خمیر حفره ای به وجود آمده است.

مرحله هفتم تهیه نان قسمتی:

کاسه ای که حداقل دو برابر حجم خمیر جا دارد را چرب می کنیم و خمیر را در آن می گذاریم. روی کاسه را سلفون می کشیم و حوله را روی آن می اندازیم و در محیط نسبتا گرمی می گذاریم تا خمیر پف کند و حجیم شود. یک تا 2 ساعت بعد حجم خمیر دو برابر می شود. برای اطمینان اگر بعد از این مدت انگشتتان در خمیر فرو بردید و خمیر بالا نیامد یعنی خمیر آماده است.

مرحله هشتم تهیه نان قسمتی:

مشتمان را در وسط خمیر فرو می کنیم تا هوایش خارج شود و بعد آن را بیرون می آوریم و یک دقیقه آن را ورز می دهیم. قالبی را به دلخواه انتخاب می کنیم و آن را چرب می کنیم و بعد کاغذ روغنی در کف آن می اندازیم. با وردنه خمیر را باز می کنیم و دو قاشق غذاخوری کره را آب کرده و با براش روی خمیر می مالیم. استفاده از کره در این قسمت دلخواه است و می توان آن را حذف کرد.

مرحله نهم تهیه نان قسمتی:

به فاصله 10 سانتی متر از هم خمیر را برش می زنیم. روی هر قسمت برش خورده هر ماده دلخواه و خوشمزه ای را می توان استفاده کرد برای مثال یک قاشق چایخوری دارچین را با نصف پیمانه شکر قهوه ای مخلوط می کنیم و روی خمیر می مالیم. برای تهیه فیلینگ شکلاتی باید یک چهارم از شکلات صبحانه را با نصف قاشق آب جوش مخلوط می کنیم و روی خمیر می کشیم. برای تهیه هر فیلینگ دیگری سعی کنید اول ماده مورد نظر را با نصف قاشق آب جوش رقیق می کنیم و بعد استفاده می کنیم مثل مارمالاد.

مرحله دهم تهیه نان قسمتی:

خمیر های برش خورده را دوباره برش می زنیم تا به شکل مربع شوند و آن ها را در قالب می چینیم. سلفون را روی قالب می کشیم و یک حوله روی آن می اندازیم تا یک ساعت دیگر استراحت کند. فر را 15 دقیقه قبل از اتمام استراحت خمیر روشن می کنیم و در دمای 180 درجه سانتی گراد یا درجه 4 تنظیم می کنیم تا گرم شود.

مرحله یازدهم تهیه نان قسمتی:

یک کاسه آب را در فر می گذاریم تا نان موقع پخت نرم شود. قالب را در فر می گذاریم و 30 دقیقه صبر می کنیم تا پخته شود. بعد از نیم ساعت با خلال چک می کنیم که پخته شده یا نه. اگر پخته بود قالب را روی توری خنک کننده قرار می دهیم تا ده دقیقه بعد نان را از قالب بیرون بیاوریم. به این راحتی یک نان سالم و خوشمزه تهیه کردید. نوش جان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --