صفحه اصلی / آموزش آشپزی / دستور پخت تارت اسفناج

دستور پخت تارت اسفناج

طرز تهیه تارت اسفناج

مواد لازم:

آرد سفید500 گرم مخمر25 گرم شکرکمی روغن زیتونبه مقدار لازم اسفناج500 گرم نمک و فلفلبه مقدار لازم پودر سیربه مقدار کافی کره50 گرم مغز گردو50 گرم تن ماهینصف یک قوطی

طرز تهیه و دستور پخت:

مرحله اول تهیه تارت اسفناج:

برای تهیه این تارت خوشمزه که به آن کیک اسکارولا هم گفته می شود باید خمیر آن را آماده کنید برای تهیه خمیر این تارت به 500 گرم آرد سفید، مقداری نمک، 25 گرم مخمر، کمی شکر و مقداری روغن زیتون نیاز دارید.

500 گرم آرد را با کمی نمک مخلوط کنید سپس این مواد خشک را با یک الک سه بار الک نمایید تا هوادهی شود. همه این مواد خشک را داخل یک کاسه بریزید و وسط آن را گود کنید.

25 گرم مخمر را داخل یک ظرف کوچک بریزید مقداری شکر به آن بی افزایید و چند قاشق آب گرم هم داخل آن بریزید، همه مواد را باهم مخلوط کنید و جایی گرم قرار دهید تا مخمر شروع به حباب زدن کند و فعال شود.

مخمر فعال شده را وسط مواد خشک درون کاسه بریزید مقداری روغن زیتون اضافه کرده و با دست مواد را باهم مخلوط کنید، مقداری آب گرم جلو دستتان قرار دهید و کم کم آب اضافه کنید تا در نهایت به یک خمیر نرم دست پیدا کنید، ریختن مقدار روغن زیتون و آب گرم به مواد خشک کاملا تجربی است پس از مدتی دستتان می آید که برای رسیدن به یک خمیر خوب به چه مقدار از هریک از این مواد اولیه نیاز است.

خمیر به دست آمده را چند دقیقه ورز دهید اگر احساس می کنید که به دست می چسبد آرد بپاشید. خمیر را گوله کنید و آن را وسط یک ظرف قرار دهید و روی آن را با یک پارچه تمیز بپوشانید تا خمیر به مدت 1 ساعت استراحت کند.

مرحله دوم تهیه تارت اسفناج:

500 گرم اسفناج تازه را پاک کنید، به طوری که ساقه های بلند را کوتاه کنید و فقط برگ آن باقی بماند آن ها را داخل یک قابلمه پر از آب بریزید تا به مدت 15-20 دقیقه بمانند و خاک و گل آن ها درون آب خیس بخورد، پس از این مدت برگ ها را از آب بیرون بیاورید و یک آب دیگر بشویید و آب کشی کنید.

برگ های اسفناج را داخل یک آبکش قرار دهید تا آب اضافی آن ها برود.

مرحله سوم تهیه تارت اسفناج:

برگ های اسفناج را با یک چاقو تیز کمی برش بزنید تا مقداری خرد شوند. یک قابلمه را روی حرارت قرار دهید و اسفناج های خرد شده را داخل آن بریزید و یک استکان آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید تا اسفناج ها آب پز شوند.

پس از 15 الی 20 درب قابلمه را باز کنید وقتی دیدید که آب درون قابلمه جوش رفته(نباید آب کاملا جوش رفته باشد) و اسفناج ها آب پز شده، 50 گرم کره را به آن اضافه کنید و 50 گرم مغز گردو خرد شده را هم درون قابلمه اسفناج بریزید و درب قابلمه را ببندید تا کمی گردوها با بخار نرم شوند.(هر نوع مغز دیگری را می توانید به جای گردو به کار ببرید)

پس از نرم شدن گردوها قابلمه را از روی گاز بردارید و گاز را خاموش کنید، اجازه دهید تا مواد درون قابلمه دمای خود را از دست بدهند، نصف یک قوطی تن ماهی را که روغن آن را جدا کرده اید با چنگال تکه تکه کنید و آن را به قابلمه حاوی اسفناج و گردو بی افزایید، مقداری پودر سیر، نمک و فلفل را هم به آن اضافه کرده و همه مواد را با هم مخلوط کنید.

مرحله چهارم تهیه تارت اسفناج:

به سراغ خمیر ور آمده بروید سطح کار آرد بپاشید خمیر را بردارید و روی سطح کار قرار دهید و شروع کنید به ورز دادن خمیر، خمیر را به دونیمه نامساوی تقسیم کنید، یعنی 2/3 و 1/3 م.

2/3 م خمیر را بردارید و خوب ورز بدهید یک قالب تارت را بیاورید این قالب ها معمولا دایره ایی و کم ارتفاع می باشند؛ قالب را با مقدارب روغن زیتون چرب کنید. خمیر را با وردنه باز باز کنید تا جایی که خمیر باز شده بتواند فضای درون قالب را بپوشاند؛ خمیر را داخل قالب تارت بی اندازید و با دست آن را به دیواره ها و کف قالب نزدیک کنید سپس مواد اسفناجی آماده شده را داخل قالب و روی خمیر بریزید و آرام کف قالب را به سطح کار بزنید تا مواد یکدست درون قالب جای بگیرند.

1/3 خمیر باقی مانده را ورز دهید سپس با وردنه باز کنید تا حدی آن را باز کنید که به اندازه درب قالب پهن باشد خمیر را بردارید و روی درب قالب بی اندازید دستتان را خیس کنید و دو لبه خمیر را به هم نزدیک کنید و چین دهید.

تارت اسفناج آماده شده را داخل فری با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 35-45 دقیقه قرار دهید تا کاملا طلایی و پخته شود. پس از پختن آن را خارج کرده و برش بزنید و نوش جان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --